Gruzie po „kaskádě urážek“ pozastaví přístupová jednání s EU

Gruzínská vládní strana oznámila, že země do roku 2028 pozastaví přístupová jednání s Evropskou unií. Zároveň odmítne všechny granty z rozpočtu EU. Gruzínský sen se tak rozhodl vzhledem ke „kaskádám urážek“ ze strany sedmadvacítky, píše agentura Reuters. Kavkazská země se dlouhodobě ucházela o připojení k EU, vztahy Bruselu a Tbilisi ale v poslední době ochladly. Unie už přístupový proces pozastavila kvůli novému zákonu o zahraničním vlivu, jenž se podle kritiků inspiroval v Rusku.

Gruzie má vstup do EU jako svůj cíl zakotvený v ústavě a podle průzkumů veřejného mínění ho podporuje zhruba osmdesát procent tamní populace. Premiér Irakli Kobachidze ale ve čtvrtek uvedl, že země sice bude pokračovat ve snahách připojit se k Unii, avšak „otázku otevření jednání s EU nezařadí na pořad dne do roku 2028“.

„Budeme pokračovat v naší cestě k EU, nicméně nedopustíme, aby nás někdo neustále vydíral a manipuloval námi,“ zdůraznil Kobachidze. Podle agentury AP dodal, že „jistým evropským politikům a byrokratům, kteří naprosto postrádají evropské hodnoty, je třeba jasně ukázat, že musejí s Gruzií mluvit důstojně a nejednat s ní prostřednictvím vydírání a urážek“.

V reakci na premiérovo oznámení přišly v Tbilisi tisíce stoupenců členství Gruzie v EU před sídlo parlamentu, ale i sídlo vedení Gruzínského snu a prezidentskou kancelář. Podle portálu civil.ge se shromáždění konají i v jiných městech, například v Batumi.

Proevropská prezidentka Salome Zurabišviliová, jejíž role je hlavně ceremoniální, řekla, že „vládnoucí strana vyhlásila válku svým vlastním lidem, své minulosti a budoucnosti“. Politička příští měsíc v úřadu skončí, Gruzínský sen na prezidentský post nominoval kritika Západu Michaila Kavelašviliho, bývalého profesionálního fotbalistu.

Ruský vzor

Gruzie se stala kandidátským státem EU loni v prosinci, její vztahy s Bruselem se však letos výrazně zhoršily. Podle kritiků vládnoucí Gruzínský sen prosazuje normy inspirované Ruskem, kde režim zavedl řadu represivních opatření.

Brusel kvůli spornému zákonu o zahraničním vlivu dokonce pozastavil přístupový proces. Legislativa médiím a nevládním organizacím ukládá povinnost registrovat se jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než pětinu rozpočtu ze zahraničí.

V červenci sedmadvacítka zmrazila vojenskou pomoc zemi v objemu 30 milionů eur (758 milionu korun). Unijní velvyslanec v Tbilisi navíc varoval, že v důsledku zhoršení vztahů bude Brusel postupně snižovat i další pomoc.

Agentura Reuters píše, že Brusel se k čtvrtečnímu Kobachidzeho oznámení zatím nevyjádřil, nejmenovaný unijní činitel ale míní, že dopad kroku je obrovský a že vláda v Tbilisi dělá to, čeho se EU obávala a co doufala, že neučiní.

Západní státy upozorňují na velké nesrovnalosti, jež provázely říjnové parlamentní volby, ve kterých Gruzínský sen získal téměř 54 procent hlasů. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě upozornili, že se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetného hlasování.

Výzva k opakování voleb

Evropský parlament navíc přijal usnesení, ve kterém uvedl, že hlasování nebylo svobodné a spravedlivé a bylo dalším projevem propadu demokracie v zemi, „za který je plně odpovědný Gruzínský sen“.

Europoslanci současně vyzvali Tbilisi, aby se během roku volby konaly znovu, ale uspořádaly je nezávislé úřady a aby byly pod důkladným mezinárodním dohledem. Volají také po tom, aby sedmadvacítka uvalila sankce na gruzínskou vládu a omezila s ní kontakty.

Gruzínská prezidentka tvrdí, že kavkazská země se ve volbách stala obětí ruského tlaku, jehož cílem je zmařit plány Gruzie právě na vstup do EU. Vláda podle ní „pracovala ruku v ruce s Ruskem“ a pravděpodobně získala pomoc ruských tajných služeb.

Moskva vměšování do záležitostí Gruzie odmítá. Mluvčí ruského vládce Dmitrij Peskov naopak po letošních volbách prohlásil, že kavkazskou republiku se snaží destabilizovat „množství sil z evropských zemí“.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní stát. O členství v EU požádala v roce 2022, krátce po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Země po válce v roce 2008 přišla v boji s jihoosetskými separatisty podporovanými Rusy o pětinu území. Moskva tehdy uznala provincie Abcházii a Jižní Osetii za samostatné republiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Skupinu Bulharů usvědčených ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
21:46Aktualizovánopřed 10 mminutami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Armáda židovského státu později informovala, že muž byl následně předán izraelským silám. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
18:04Aktualizovánopřed 48 mminutami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 1 hhodinou

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis, ale zaplatit to má Evropa

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak Unie neučiní, projeví se to na clech.
05:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Evropa hrozí novými sankcemi, pokud útoky neustanou do půlnoci na úterý.
08:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovenskou televizi a rozhlas povede Flašíková

Generální ředitelkou Slovenské televize a rozhlasu (STVR) zvolila její rada dosavadní programovou ředitelku Slovenské televize Martinu Flašíkovou. Dostala nejvíc hlasů z pěti kandidátů. STVR vznikla loni v červenci ze zrušeného Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Změnu od začátku kritizovala opozice i část zaměstnanců stanice, podle nichž tak vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) STVR ovládla. Vláda to odmítá.
16:44Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...